Gorolski Święto 2020 - Film

Z důvodu koronavirové pandemie se festival „Gorolski Święto” poprvé v historii nekoná v tradiční podobě, ale přemístil se na internet. Připravili jsme proto film, ve kterém dva lidoví vypravěči – Tadeusz Filipczyk a Jan Michalik – přiblíží divákům historii festivalu, jeho jedinečnou atomosféru, program, doprovodné akce a gastronomii. Ve filmu mimo jiné vystupují i soubory působící v Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově.

Gorolski Święto (31.7. - 2.8. 2020) se konalo virtuálně díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky.

OZNÁMENÍ ORGANIZÁTORŮ

Vážení přátelé,

 

s politováním Vám musíme oznámit, že jsme nuceni odvolat konání Mezinárodních folklorních setkání 73. „Gorolski Święto“, které se mělo konat ve dnech 31.7. –  2. 8. 2020 v Jablunkově.

S ohledem na platné nařízení vlády o pořádání festivalů v tomto roce a stávající úroveň pandemie, jejíž vývoj nelze s jistotou předvídat, není možné plánovanou akci uspořádat. Zdraví účastníků, hostů a členů vystupujících souborů je pro nás nejdůležitější. Dalším důvodem, proč jsme se rozhodli letošní ročník festivalu zrušit, je skutečnost, že za současných podmínek se vystupující soubory nemohou setkávat a připravovat svá vystoupení.

 

Bylo to pro nás velmi obtížné rozhodnutí. Tradice festivalu sahá až do roku 1947. „Gorolski Święto“ bylo a je největší a nejdůležitější reprezentativní akcí Polského kulturně-osvětového svazu v České republice. Je zároveň prezentací naší kultury a polských tradic. V programové nabídce jsme se vždy snažili představit naše regionální soubory, soubory z České republiky, Polska

a Slovenska. Vystupovaly u nás i soubory z nejvzdálenějších koutů světa. Pořádání festivalu představuje pro Místní skupinu PZKO každoročně velkou organizační a logistickou zkoušku schopností a dovedností jejich členů.

 

Bez podpory mnoha sponzorů, organizací a institucí by tradiční pestrá programová nabídka festivalu nebyla možná. Proto bychom chtěli poděkovat všem, kteří nás v posledních letech podporovali. Žádáme o další spolupráci a podporu.

 

Letošní „Gorolski Święto“ ovšem v jisté formě přežije. Společně s organizátory Týdne beskydské kultury se přesuneme do virtuální reality a ve speciálním internetovém vysílání představíme koncerty a retrospektivy. Doufáme, že se nám podaří zachytit alespoň část jedinečné atmosféry, která festival v Městském lese v Jablunkově odedávna doprovází.

 

Sledujte naše internetové stránky www.gorolskiswieto.cz.

 

Zůstaňte s námi!

 

S úctou

 

Jan Ryłko

předseda organizačního výboru MFS „Gorolski Święto“

 

vstupné

Pátek – 50 Kč   l   Sobota - 150 Kč   l   Neděle - 150 Kč

ZTP a děti do 10 let v doprovodu dospělé osoby - vstup zdarma.

video z Gorolskigo Święta 2019