74.  Ročník

Mezinárodního folklórního setkání „Gorolski Święto”

31. 7. - 1. 8. 2021 - ONLINE

Vážení přátelé,

 

k dnešnímu dni není covidová situace pro pořádání kulturních akcí většího rozsahu stále příznivá, a proto jsme se rozhodli uspořádat letošní ročník Mezinárodních folklorních setkání (MFS) „Gorolski Święto“ opět v nestandardní ONLINE podobě bez účasti veřejnosti. Program bude živě přenášen na našem FB profilu a na stránkách www.gorolskiswieto.cz.

 

Letošní 74. ročník festivalu se bude konat ve dnech 31.7. – 1.8. a jeho struktura bude následující:

 

SOBOTA

Festival začne vystoupením mužského sboru Gorol. Hned poté se v prostorách Domu PZKO v Jablunkově uskuteční literární setkání „Kawiarenka Pod Pegazem“, která bude věnována životu a dílu spisovatele Pawła Kubisze. Program se následně přesune do jablunkovského Městského lesa, kde budou hrát místní lidové kapely při zapálené vatře.

 

NEDĚLE

V neděli dopoledne nás čeká „Witaczka“, tedy koncert tří lidových kapel, které budou na koňmi tažených vozech jezdit po Jablunkově a připomínat probíhající festival. Chybět nebude ani tradiční ekumenická bohoslužba ve farním kostele Božího Těla. Poté se bez průvodu přesuneme do Městského lesa, kde v 12:00 proběhne slavnostní zahájení MFS „Gorolski Święto“. Trombitáši Štefánikovci zahájí festival oficiální znělkou Týdne beskydské kultury, pak bude následovat vystoupení spojených sborů Gorol a Melodia. Nedělní program je koncipován jako přehlídka regionálních „gorolských“ a spřátelených „dolanských“ souborů, kterou doplní lidoví řečníci „gawędziarze“ a vystoupení souborů Istebna z Polska a Drevár ze Slovenska. To vše bude přenášeno živě z Městského lesa. Program uzavře předem natočená zdravice Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna.

 

Tato koncepce festivalu je platná k 30. červnu, pokud se covidová situace výrazně zlepší a rozvolní se opatření, je možné, že bychom mohli MFS „Gorolski Święto“ uspořádat i s účastí veřejnosti. To ale nelze předjímat, a tak do odvolání platí pouze online varianta, bez prodeje vstupenek a bez otevřených stánků s občerstvením.

 

Pevně věřím, že v roce 2022 vystřídá toto provizorní řešení klasická podoba festivalu, na kterou jsme více než 70 let zvyklí.

 

Děkuji za pochopení.

 

S úctou

 

Jan Ryłko

předseda organizačního výboru MFS „Gorolski Święto“

 

OZNÁMENÍ ORGANIZÁTORŮ

video z Gorolskigo Święta 2019